Srovnání ARES Commander a AutoCAD

Výhody jednotlivých CAD řešení
ARES Trinity / Srovnání ARES Commander a AutoCAD
V minulosti, kdy náhradám AutoCADu scházely mnohé funkce, postačila pro porovnání programů tabulka. Dnes již stojí otázka jinak - čím se ARES Commander liší od AutoCADu? V následujícím textu naleznete slabé a silné stránky každého z řešení. Pokud již máte zkušenosti s prací v AutoCAD, bude pro Vás práce s ARES Commander snazší.

1. Maximální kompatibilita s AutoCAD soubory a jednoduchý přechod

1.1 ARES Commander nabízí maximální kompatibilitu s DWG soubory
Oba CAD programy využívají stejný formát souborů DWG. Není potřeba využívat konverzi, a proto se Vám nebudou ztrácet data při sdílení souborů mezi uživateli ARES Commander a AutoCAD.
Další formáty souborů, které jsou podporovány oběma programy jsou DXF, DWS a konfigurační soubory jako .ctb, .stb, .shx, .mln, .dim nebo .pcx (jako .pc3 v AutoCAD).
Oba programy jsou také schopny importu nebo připojení souborů DGN, exportu do PDF a konverze PDF souborů do DWG.

1.2 Jednoduchý přechod
Uživatelé, kteří znají AutoCAD, mohou okamžitě začít využívat ARES Commander bez nutnosti dodatečného zaškolení.
Mohou využívat dokonce stejné klávesové zkratky a pro příkazy využít stejné aliasy, na které jsou zvyklí z AutoCAD. Pro uživatele, kteří zatím nemají s CADem zkušenosti, je k dispozici manuál.
Prohlédněte si srovnání uživatelského prostředí ARES Commander a AutoCAD. Pokud přecházíte z AutoCAD, vyzkoušejte vlevo nahoře přepnutí uživatelského prostředí na "CAD General":


2. V čem je AutoCAD lepší, než ARES Commander?
(Tyto informace platí pouze pro plnou verzi AutoCAD, AutoCAD LT zmiňované funkce nemá).

1.3 Alternativa č. 1 pro AutoCAD
CAD technologie Graebert (výrobce ARES Commander) nabízí druhý nejvyužívanější CAD po AutoCADu. V ARES pracují miliony profesionálů.
V ARES Commander naleznete všechny standardní CAD příkazy včetně palety podobné jako Design Center v AutoCAD, bloků, jejich atributů a editace, správy a hladin a jejich skupin, šraf, power trim či gest myši:


A naleznete zde i pokročilé funkce typu uživatelských bloků, které jsou alternativou dynamických bloků, polí, extrakce dat, srovnání DWG výkresů a 3D operací:


AutoCAD je robustním řešením a abychom byli úpřímní, existují tři pádné argumenty, které zvýhodňují AutoCAD:

2.1 AutoCAD má specializované sady nástrojů
Zakoupením předplatného AutocAD můžete získáte také přístup k AutoCAD Electrical, AutoCAD Architecture, AutoCAD MEP a některým dalším vertikálám.

Pokud Vás zajímají 2D návrhy pro strojírenství, můžete místo AutoCAD vyzkoušet na ARES Mechanical. Graebert vyvinul také ARES Map pro GIS uživatele, kteří hledají CAD balíček spolupracující s ArcGis Online od Esri.

2.2. AutoCAD má rozsáhlejší systém pluginů třetích stran
Pokud máte vlastní aplikaci pro Lisp, Visual Lisp nebo C++, je možné ji snadno migrovat do ARES Commander s několika málo úpravami zdrojového kódu, nebo dokonce i bez nich.

Existuje ale také rozsáhlý katalog pluginů, které jsou dostupné jen pro AutoCAD, a většina z nich nebude v ARES fungovat, pokud je jejich autoři pro spolupráci s ARESem neupraví. Graebert ale také nabízí množství pluginů třetích stran pro různé potřeby, jako jsou renderování v reálném čase, 3D mračna bodů, architektura, elektro instalace, HVAC a další.

2.3 AutoCAD má více 3D nástrojů
ARES Commander zahrnuje plnou sadu nástrojů pro 3D modelování těles založenou na ACIS 3D modeláři od Dassault Systèmes. Je ale pravdou, že AutoCAD ve 3D nabízí více možností, např. schopnost importu a exportu IGES a STEP formátů.

Na druhou stranu, uživatelé, kteří ve 3D pracují pravidelně, by měli upřednostnit jiné řešení jako Inventor, Solidworks, Rhino, Revit či ArchiCAD, protože 3D modelování vyžaduje odlišný přístup s inteligentními 3D objekty, parametrickými nástroji a dalšími funkcemi. DWG formát a AutoCAD se uplatňují spíše pro 2D kreslení.

3. Třetí zásadní otázka je, v čem je ARES Commander lepší než AutoCAD a jiné alternativy?

3.1 Licencování

AutoCAD je možné zakoupit pouze v podobě předplatného (časově omezená licence na 1 rok, kterou je nutné obnovovat). Autodesk skončil s prodejem trvalých licencí a ukončil i prodej síťových licencí.

ARES Commander nabízí velmi flexibilní přístup a výrazně nižší ceny než AutoCAD:

a) Typy licencí: Můžete si zakoupit trvalou licenci, síťové licence nebo také předplatné na 1 či 3 roky
b) Upgrady a obnova předplatného: Každá trvalá licence zahrnuje také 1 rok předplatného zdarma. Pokud nechcete obnovovat předplatné každý rok, je zde stále možnost zakoupení upgradu - i po několika letech po zakoupení první licence.
c) Možnost práce z více zařízení: Každý uživatel získává přístup do účtu Gräbert se jménem a heslem, který mu umožňuje práci z libovolného počítače. Licence následuje uživatele a je možná aktivace na 2 počítačích pro stejného uživatele souběžně (např. stolního počítače a notebooku), abyste se nemuseli soustavně přihlašovat a odhlašovat na každém zařízení. Po odhlášení z jednoho zařízení je možná aktivace na zařízení dalším.

3.2 ARES nabízí moderní úpravu DWF s výrazně lepší spoluprací

Gräbert navíc výrazně vylepšil efektivitu a spolupráci:
a) Dodatečné produktivní funkce, které v AutoCAD k dispozici nejsou
Pracujte rychleji a jednodušeji s nejčastěji využívanými příkazy.
b) Další funkce, které v AutoCAD nenajdete
BIM funkce - ARES Commander má ambici stát se nejlepším řešením pro vytváření BIM dokumentace k projektům v DWG.
c) Moderní úpravy DWG v mobilu a na cloudu pro vylepšení spolupráce mezi uživateli v kanceláři a v terénu.